sprzęt dla gracza

Jaki sprzęt wybrać dla gracza? Na co zwrócić uwagę?

Wokół sprzętu dedykowanego graczom narasta w sieci wiele kontrowersji. Użytkownicy spierają się niemalże o wszystko, co jest z nim związane – od samego sensu zaopatrywania się w tego typu urządzenia po modę, która panuje wśród tzw. dzieci bogatych rodziców.

Spora część krytyków argumentuje swoje podejście brakiem pasji i uzupełnianiem deficytu umiejętności drogimi zabawkami z najwyższej półki. Sytuacja może być porównywalna np. z apelem mistrzyni biegów narciarskich Marit Bjoergen, która jakiś czas temu nawoływała, by rodzice ograniczali częste zakupy coraz to nowszego sprzętu do uprawiania sportów zimowych dla swoich pociech, bo nie o to w tym wszystkim chodzi. Histeria związana z szałem zakupowym zauważalna jest szczególnie w Norwegii. Mistrzyni wspomniała, że w wieku 13-14 lat miała przeciętną parę nart, a brutalna segregacja nie miała miejsca. Wyraziła też swoje oburzenie widokiem dzieci, które podczas stawiania pierwszych kroków na nartach korzystają ze sprzętu, który używany jest w reprezentacji. Ta sytuacja doskonale obrazuje problem, w którym przyjemność, rozrywka i sport stają się platformą rywalizacji finansowej oraz wyznacznikiem statusu społecznego.

Niezdrowy trend

mysz dla graczaWracając jednak do samego gamingu, trudno nie odnieść wrażenia, że obie sytuacje mają ze sobą sporo wspólnego. Dobra mysz, świetny monitor czy bogato wyposażona klawiatura nie zrobią z nikogo mistrza wirtualnej rozrywki. Są jedynie środkiem udoskonalającym, który w doświadczonych rękach rzeczywiście może ułatwić poprawę osiągów, ale bez umiejętności trudno mówić o zauważalnej różnicy. Nie czarujmy się – gadżeciarski, nierzadko tandetny design w rękach początkujących lub nawet średniozaawansowanych graczy wygląda dość obciachowo (a przynajmniej mamy nadzieję, że poczucie przyzwoitości naszych odbiorców wymusza pojawienie się lekkiego zażenowania).

Ergonomia na piątkę

Dochodzimy jednak do punktu, w którym trzeba przyznać, że dedykowane peryferia to w istocie – poza szpanerską otoczką – całkiem dobry sprzęt. Notebooki gamingowe to najszybciej rozrastająca się kategoria w branży komputerów mobilnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się też myszy, klawiatury i monitory. Nie można im odmówić ergonomii na najwyższym poziomie, dlatego często korzystają z nich nie tylko gracze, ale i osoby, których codzienna praca wiąże się z wielogodzinnym przesiadywaniem przed komputerem. Cechują się też funkcjonalnymi rozwiązaniami i ponadprzeciętną żywotnością (producenci zadbali o to, by podczas wyrażania agresji i niezadowolenia po przegranych bataliach sprzęt nie ucierpiał). Dodatkowe klawisze czy ustawienia pozwalają ograniczyć liczbę ruchów wymaganych zwykle do wykonania konkretnej czynności. Warto zwrócić uwagę na wygodę myszki, ustawienia monitora czy dostosowanie klawiatury do dłoni.

Zdrowy rozsądek

klawiaturaJaki jest zatem złoty środek? Jak we wszystkim warto zachować umiar i rozsądek. Oczywiście profesjonalni gracze mogą sobie pozwolić na sprzęt z najwyższej półki, ale warto pamiętać, że także wśród urządzeń gamingowych zdarzają się buble. Pewność najlepszych osiągów gwarantuje tylko systematyczny trening, co potwierdzają sytuacje w których gracz na sprzęcie peryferyjnym za ok. 50 zł podczas mistrzostw przebija tych, którzy współpracują z rozwiązaniami za kilka tysięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *