Linuks Steam

Liczba gier kompatybilnych z system Linuks na platformie Steam przekroczyła granicę 1000 tytułów

Od dawna krąży opinia, iż jeśli chce się pograć na komputerze to trzeba mieć komputer działający pod kontrolą systemu z rodziny Windows, bo na Linuksie nie ma wielu gier do wyboru. Okazuje się jednak, iż gier działających na tym systemie jest całkiem sporo i z roku na rok ich przybywa. W sklepie niemieckiej firmy Valve, który nosi nazwę Steam, obecnie znajduje się już ponad 1000 w pełni kompatybilnych produkcji, które bez problemu będą działały na komputerze z systemem Linuks. Takie podejście nie może jednak dziwić, gdyż niemiecka firma od dłuższego czasu pracuje nad własnymi konsolami do gier o nazwie Steam Machines. Działają one pod kontrolą systemu operacyjnego opartego właśnie na jednej z dystrybucji systemu Linuks, a co za tym idzie wymagają również gier kompatybilnych z tym systemem. Takie podejście jest zrozumiałe, gdyż firma chce zapewnić konsolom jak najlepszy start na rynku, a bez dobrych gier dla tej platformy jest to niemożliwe.

Liczba gier na Linuksa coraz szybciej rośnie. Jeszcze w połowie października ubiegłego roku firma Valve donosiła, iż w ich sklepie znaleźć można już 700 tytułów działających na Linuksie. W ciągu zaledwie kilku miesięcy liczba ta znacząco wzrosła i obecnie jest to już aż 1005 gier, czyli zanotowano spory wzrost (w chwili obecnej gry na Linuksa stanowią 20,8% wszystkich tytułów dostępnych w sklepie firmy Valve). To doskonały wynik, szczególnie biorąc pod uwagę wieloletni zastój na rynku gier dla Linuksa. Należy zaznaczyć, iż przytoczone statystyki uwzględniają tylko pełne wersje gier, natomiast pomijają różnego rodzaju dodatki, dema czy trailery. Pod tym względem jest jednak znacznie gorzej, bo tych jest wyraźnie mniej niż w przypadku innych platform z systemami Windows na czele. Debiut konsol działających pod kontrolą systemu SteamOS powinien wywrzeć pozytywny wpływ na rynek.

Mimo wzrostu ilości tytułów trzeba podkreślić, iż według statystyk gromadzonych przez Valve jedynie 1% użytkowników ich sklepu korzysta z systemu Linuks. System ten zatem nadal jest rozwiązaniem niszowym i minie sporo czasu zanim stanie się bardziej popularny wśród graczy. Firma już rozpoczęła różnego rodzaju akcje promocyjne mające na celu popularyzacje systemu Linuks oraz swoich konsol, których premiera zbliża się wielkimi krokami. W tym celu zaoferowano użytkownikom korzystającym z systemów operacyjnych z Pingwinem mogą liczyć na spore zniżki przy zakupie gier i dodatków. Jeśli firma nadal będzie tak ostro promowała systemy oparte na jądrze Linuksa to prawdopodobnie działania te przyniosą w końcu oczekiwane skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *