Facebook

Niezwykła serwerownia Facebooka

Co to jest Facebook każdy doskonale wie. Jednak na temat tego, gdzie przechowywane są dane jednego z największych na świecie portali, niewiele osób posiada jakiekolwiek informacje. Warto zatem dowiedzieć się nieco na ten temat. Jedna z serwerowni Facebooka znajduje się, nie przez przypadek, w północnej Szwecji. Obiekt ten jest jedną z najnowocześniejszych na świecie serwerowni. Zlokalizowany został w mieście Lulea.

Szwedzkie Data Center

Niezwykła serwerownia Facebooka w Lulea powstała w 2013 roku. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Tego typu inwestycjom sprzyja bowiem podbiegunowy klimat. Data Center w Lulea jest nie tylko jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów, ale również bardzo ekologicznym. Serwerownia jest chłodzona w sposób naturalny – wykorzystując polarne powietrze oraz wodę z naturalnych źródeł. Cały kompleks jest ponadto zasilany prądem z hydroelektrowni. Ciepło, jakie generują komputery, służy do ogrzewania biura. Facebookowe Data Center w Szwecji wykorzystuje zatem w pełni ekologiczne rozwiązania.

Ciekawostką dotyczącą szwedzkiej serwerowni Facebooka może być fakt, że zapasowe generatory energii ograniczone zostały do minimum. Co istotne, jest ich nawet o trzy razy mniej niż w innych Data Center o podobnej powierzchni. Warto dodać, że powierzchnię serwerowni w Lulea porównać można do siedemnastu boisk hokejowych.

Szwedzki kompleks Facebooka powstał w ramach inicjatywy Open Compute Project, której idea polega na bardzo wysokim stopniu otwartości, zakłada przy tym darmowe udostępnianie specyfikacji oraz gotowych projektów.

serwerownia

Iowa, Oregon, Północna Karolina i Teksas

Facebook posiada cztery ogromnych rozmiarów serwerownie. Poza szwedzkim obiektem są to serwerownie w Altoona w Iowa, w Prineville w Oregonie oraz w Forest City w Północnej Karolinie.  Niebawem dołączy do nich kolejna, która powstanie w Fort Worth w Teksasie. Tutaj również położony zostanie nacisk na wykorzystywanie do zasilania energii ze źródeł odnawialnych. Serwerownia, która powstanie w Teksasie zasilana będzie własną farmą wiatrową, z której nadwyżki energii mają być sprzedawane stanowi Teksas. Urządzenia chłodzone będą powietrzem zewnętrznym, wtłaczanym przez wentylatory. O tym, że obiekty takie jak serwerownie są niezwykle energochłonne i nadmierne zużycie energii wiąże się z niekorzystnym wpływem na środowisko, nie trzeba zapewne nikomu przypominać. Podczas budowy tego typu obiektów kładziony jest nacisk na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Co ważne, Facebook postawił sobie za cel, że do roku 2018, połowa serwerowni należących do koncernu, zasilana będzie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

facebook serwerownia

Tajemnicze serwerownie

Serwerownie owiane są tajemnicą. Jednakże światowi giganci jak Google czy Facebook uchylili rąbek tajemnicy pokazując jak wyglądają ich słynne Data Center. Serwerownie wciąż jednak kryją wiele zagadek, wśród nich jest chociażby informacja dotycząca ilości serwerów potrzebnych do obsługi 600 milionów internautów, którzy dodają około 2000 zdjęć na sekundę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *