Android 5.1

Oficjalna zapowiedź systemu operacyjnego Android 5.1

Wreszcie doczekano się oficjalnej zapowiedzi systemu operacyjnego firmy Google – Android 5.1. Nowa wersja tego najpopularniejszego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych nadal nosi nazwę Lollipop (ang. lizak) i niesie ze sobą wiele zmian. Oprócz poprawy wydajności i stabilności działania, umożliwia obsługę (bez potrzeby tworzenia odpowiednich dodatków) urządzeń posiadających dwa sloty kart SIM. Ponadto system został wyposażony w efektywniejsze zabezpieczenia na wypadek kradzieży urządzenia działającego pod jego kontrolą, a także funkcję pod nazwą HD Voice Call, która odpowiada za polepszenie jakości rozmów. Niestety funkcjonalność ta działa jedynie z wybranymi urządzeniami, a ponadto wymaga wsparcia ze strony konkretnego operatora. O samym systemie mówiono już wcześniej, gdyż został on już wprowadzony na rynek indyjski, natomiast teraz dopiero firma Google postanowiła oficjalnie poinformować o wprowadzonych ulepszeniach.

Przede wszystkim Android 5.1 ma zapewniać nienaganną pracę urządzeń korzystających z kilku kart SIM jednocześnie. To wbrew pozorom znaczące usprawnienie, gdyż do tej pory producenci tworzący urządzenia wykorzystujące kilka kart SIM byli zmuszeniu tworzyć własne rozszerzenia dla systemu, które umożliwiały ich obsługę. Obecnie zapewnia to już „czysta” wersja systemu Android. Jeśli chodzi o poprawę zabezpieczeń, to urządzenie działające pod kontrolą nowego Androida 5.1 będzie nieaktywne aż do momentu, gdy właściciel zaloguje się na swoje konto Google (nie pomoże już przywrócenie ustawień fabrycznych urządzenia, co często wykorzystywali złodzieje). Drobne zmiany zaszły również w interfejsie i obsłudze niektórych funkcji.

Wkrótce powinny pojawić się informacje o tym, które z dostępnych na rynku urządzeń otrzymają aktualizację do nowszej wersji systemu. Prawdopodobnie będą to urządzenia z rodziny Nexus, które zostaną zaktualizowane przez Google w pierwszej kolejności. Dopiero później aktualizacji systemu doczekają się użytkownicy wybranych modeli innych producentów sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *